هشدار رئیس انجمن سنگ‌آهن: توقف صادرات سنگ‌آهن در صورت وضع عوارض

هشدار رئیس انجمن سنگ‌آهن: توقف صادرات سنگ‌آهن در صورت وضع عوارض

به گزارش اصفهان آهن به نقل از خبرگزاری ایسنا، مهرداد اکبریان درباره بحث‌های مطرح شده مبنی بر برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای وضع عوارض روی صادرات سنگ‌آهن از ابتدای سال آینده توضیح داد: جزئیات این طرح هنوز مکتوب یا مصوب نشده و ما منتظر برگزاری جلسه با معاون معدنی وزیر صنعت هستیم؛ گویا وزارت صنعت قصد دارد طی سه سال عوارض صادرات سنگ‌آهن را از ۱۰ تا ۲۵ درصد برساند.

او با اشاره به این‌که اعمال این عوارض مورد اعتراض سنگ‌آهنی‌ها قرار گرفته است، گفت: در شورای مشورتی معادن نیز مخالفت خود را با این کار اعلام کردیم و تاکید کردیم که در چنین شرایطی اعمال عوارض روی صادرات کار صحیحی نیست و به شدت حاشیه سود صادرات را پایین می‌آورد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران با اشاره به این‌که ممکن است در صورت اعمال عوارض روی صادرات سنگ‌آهن صادرات این محصول معدنی متوقف شود، گفت: اگر در سال ۱۳۹۳ چنین اتفاقی رخ داد تعجب نکنید باید بگویم که موتور محرکه رشد رخ داده در اکتشاف و استخراج سنگ‌آهن به ویژه توسط بخش خصوصی صادرات بوده و اگر قرار به کند کردن این موتور باشد بخش سنگ‌آهن دچار افت خواهد شد.

وی افزود: هم‌اکنون شرکت‌های فولادی معمولا نیاز خود را از معادن نزدیک به خودشان تامین می‌کنند و این بخش خصوصی است که صادرات باعث رونق فعالیت‌هایش در حوزه سنگ‌آهن شده است.

اکبریان افزود: ما درخواست کردیم طرح مطرح شده درباره عوارض صادرات سنگ‌آهن مورد بازنگری قرار گیرد و منتظر جلسه با معاون معدنی وزیر صنعت در این زمینه هستیم.

او در پاسخ به اینکه راهکار شما برای صادرات سنگ‌آهن و وضع احتمالی عوارض روی آن چیست؟ توضیح داد: ما دو رویکرد در این زمینه داریم؛ اصلا نباید برای صادرات عوارض وضع شود چرا که در اقتصاد آزاد و به ویژه در شرایطی که امید به برقراری رابطه با کشورهای دیگر بیشتر شده و واردات و صادرات کشور باید رونق پیدا کند، درست نیست که جلوی صادرات گرفته شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگأ‌آهن ایران گفت: اگر بنا به وضع عوارض هم باشد، این کار حداقل باید به مدت یک سال تعلیق و اجازه داده شود تا قیمت ارز در بازار به ثبات نسبی برسد. تا چندی پیش قیمت ارز روند صعودی داشت و حالا هم با توجه به شرایط پیش‌ آمده روند نزولی در پیش گرفته است لذا ابتدا باید بازار ارز به آرامش برسد بعد درباره عوارض صادرات سنگ‌آهن تصمیم‌گیری شود.

به گفته وی باید منتظر کاهش دیگر هزینه‌های مترتب بر صادرات سنگ‌آهن نیز باشیم. قطعا اگر تحریم‌ها حذف شود کرایه کشتی‌های حمل سنگ‌آهن نیز کاهش می‌یابد، پرداخت دموراژهای سنگین در بنادر ناشی از انباشت بار کاهش می‌یابد، هزینه‌های بندری دیگر نیز افت پیدا می‌کند و در همین حال قراردادهای خارجی نیز مستحکم‌تر می‌شوند. در چنین شرایطی شرایط برای صادرات سنگ‌آهن ایران مساعدتر می‌شود و آن‌وقت می‌توان درباره اعمال عوارض روی صادرات نیز بحث و گفت‌وگو کرد.

به گفته وی هزینه‌های فعلی صادرات سنگ‌آهن براساس دلار بالای ۳۰۰۰ تومان بوده و حالا که قیمت دلار در بازار کاهش یافته این هزینه‌ها هنوز براساس همان قیمت اولیه دلار محاسبه می‌شوند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران همچنین با اشاره به این‌که صادرات سنگ‌آهن کشور در سال گذشته به حدود ۲۱ میلیون تن رسید، گفت: برای امسال صادرات ۲۳ میلیون تن سنگ آهن را پیش‌بینی می‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که درخواست ما از دولت جدید تعامل با تشکل‌های بخش خصوصی است، گفت: نباید چرخی را که در حوزه صادرات سنگ‌آهن به راه افتاده متوقف کنیم.

تاریخ درج: 1392/09/11 منبع خبر: اصفهان آهن
طراحی وب سایت و سئو توسط کاسپید
Of course, Rolex doesn't make every type of watch you want and rolex replica isn't the best at everything, but there is no denying that in addition to their enviable brand image, they made very good timepieces. One of the ironies of Rolex is that the pieces most popular to watch lovers are not the pieces that Rolex sells rolex replica the most of. Ask a "watch guy" what the best Rolex watch is and most of us will point to something in rolex replica sale the "Oyster Professional" collection, such as a Submariner or GMT-Master (among others). Ask Rolex where most of their sales comes from, and they will tell you something completely different. From a business perspective, rolex replica sale will share that Datejusts, especially women's models with diamonds, are the most popular rolex replica sale products in their collection. So yes, watch lovers and "the general public" have replica watches sale different watch tastes.